شرح خبر

احیای تالاب آق‌گل فصل مشترک استان‌های همدان و مرکزی است

احیای تالاب آق‌گل فصل مشترک استان‌های همدان و مرکزی است

به گزارش خانه مهرگان به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان،همزمان با فرا رسیدن روز جهانی تالاب ها اولین جلسه کارگروه  شهرستانی  برنامه اجرایی برنامه جامع مدیریت تالاب آق گل با حضورمدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ، فرماندار خنداب، معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان همدان وجمعی از مدیران استان های مرکزی و همدان با هدف حفاظت و احیای تالاب آق گل برگزار شد.

در این نشست، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اظهار کرد: احیای تالاب آق‌گل نیازمند همکاری مشترک و هم افزایی مدیران اجرایی و ارشد استان‌های همدان و مرکزی است و با احیای این تالاب، تلطیف آب و هوای منطقه و رونق گردشگری طبیعی را برای ساکنان حاشیه تالاب شاهد خواهیم بود.

مهدی صفی خانی ضمن تشریح ساز و کارهای اجرایی برنامه مدیریت جامع تالاب آق گل، گفت: خوشبختانه با توجه به برگزاری جلسات مستمر و موثر با همگرایی بیشتر در خصوص تالاب آق‌گل در سطح دو استان همدان و مرکزی شاهد رویکرد مشارکتی در جهت هم افزایی دو استان هستیم.

صفی خانی ادامه داد : نبود هم افزایی و تعامل موجب بروز چالش هایی نظیر تصرف اراضی، شکار و صید بی رویه، کاهش سطح آب های زیرزمینی، خشک شدن چاه های منطقه و تعطیل شدن معیشت محلی و کشاورزی در حاشیه این تالاب شده است و اکنون باید با همکاری و تعامل دو استان در جهت رفع موانع موجود در راستای احیای تالاب قدم برداریم.

وی تاکید کرد: از نظر ما تالاب آق گل احیا نشده و تا زمان احیای پایدار این تالاب، نگرانی در مورد تبعات ناشی از کاهش بارندگی ها برای حفظ این اکوسیستم طبیعی وجود دارد و تجربه، علم و نظرات کارشناسی ثابت کرده است که در صورت هزینه کردن برای اکوسیستم تالابی، اثرات پایدار بیشتری برای جوامع بومی ایجاد می شود و این آثار بسیار بیشتر از ساخت واحدهای صنعتی است.

وی تاکید کرد: تالاب  مرزبندی سیاسی نمی شناسد و با توجه به قرار گرفتن تالاب آق گل در مرز مشترک دو استان همدان و مرکزی و با برداشتن نگاه بومی ، محلی و همدلی و وفاق، به دنبال فصل مشترک احیای تالاب هستیم.

 

نظراتنظرات خود را با ما در میان بگذارید

موارد ستاره دار را حتما پر کنید.

آدرس

  • آدرس: همدان
    بلوار ولایت، ابتدای پل رسالت، ساختمان شال، بلوک B، طبقه 4
  • ایمیل: info@ngomehr.ir
  • تارنما: www.ngomehr.ir
  • تلفن: 38218977-081

پیوندها