شرح خبر

آغاز مدیریت ۷۵ تن پسماند دارویی و شیمایی دپو شده در استان همدان

آغاز مدیریت ۷۵ تن پسماند دارویی و شیمایی دپو شده در استان همدان

به گزارش خانه مهرگان به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان سیده مریم محمدی با اعلام این خبر افزود: این فرایند تحت نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان انجام و پسماندهای مذکور به مقصد شرکت ذیصلاح امحا کننده در استان اصفهان منتقل شد‌.

 محمدی ادامه داد: پسماند دارویی و شیمیایی سایر بیمارستان های استان نیز در حال ثبت در سامانه جامع محیط زیست بوده و به ترتیب در روزهای آینده ارسال خواهند شد.

وی با بیان اینکه پسماندهای دارویی و شیمیایی باید از طریق ثبت در سامانه جامع محیط زیست در مراکز مجاز،امحا شوند ادامه داد: امکان بی خطر شدن این نوع از پسماندها توسط دستگاه های بی خطرساز مستقر در بیمارستان ها وجود ندارد؛ لذا در طول سال های اخیر، پسماندهای دارویی و شیمیایی به میزان حداقل  75 تن در بیمارستان های استان دپو شده بود.

وی اضافه کرد: به دلیل اهمیت موضوع، مراتب در جلسات متعدد كارشناسی و كارگروه مديريت پسماند استان مطرح و بر اساس مصوبات کارگروه مدیریت پسماند، مقرر شد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی همدان نسبت به انعقاد قرارداد با شركت ذيصلاح و داراي مجوز امحاء پسماندهای دارويي و شيميايی اقدام و تمامي پسماندهای يادشده را به پسماند سوز و سپس لندفيل شركت مورد نظر منتقل کنند که این فرآیند در حال حاضر آغاز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به ماده ۲ ضوابط و روش های مدیریت اجرایی پسماندهای پزشکی و وابسته بیان کرد: پسماندهای پزشكی به چهار دسته پسماند عفونی،پسماند تيز و برنده ،پسماند شيميايی و دارويی و پسماند عادی تقسیم بندی می شوند، كه بر اساس ماده 9 همان ضوابط ، پسماندهای دسته 1 تا 3 پسماند ويژه تلقي گرديده و نياز به مديريت خاص و جداگانه دارند.

محمدی اظهار کرد: با توجه به تجهيز بيمارستان هاي دولتی و خصوصی استان همدان به دستگاه های بی خطر ساز، پسماندهای عفونی و تيز و برنده استان، كم خطر شده و به محل دفن پسماندهاي عفوني در سايت پسماند هاي عادي منتقل، و نتايج نظارت بر عملكرد اين دستگاه ها در سامانه جامع محيط زيست كشور نیز ثبت می شوند‌.

 

نظراتنظرات خود را با ما در میان بگذارید

موارد ستاره دار را حتما پر کنید.

آدرس

  • آدرس: همدان
    بلوار ولایت، ابتدای پل رسالت، ساختمان شال، بلوک B، طبقه 4
  • ایمیل: info@ngomehr.ir
  • تارنما: www.ngomehr.ir
  • تلفن: 38218977-081

پیوندها