شرح خبر

گام بلند دولت سیزدهم برای جلب مشارکت های مردمی در حفظ محیط زیست

گام بلند دولت سیزدهم برای جلب مشارکت های مردمی در حفظ محیط زیست

به گزارش خانه مهرگان به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان و به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان، ماهیت این سازمان ایجاب می کند که افراد حقیقی و حقوقی از سطوح خُرد تا کلان را از آگاهی و نگرشی مناسب برای حفظ محیط زیست برخوردار کند و در این راستا دولت و سازمان محیط زیست به پرداختن جدی به امر آموزش محیط زیست در همه واحدهای آموزشی مکلف شده است.

  سیده «مریم محمدی» با تاکید بر اهمیت آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به مسائل محیط زیستی اضافه کرد: ایجاد و تداوم یک نهضت آموزشی با هدف تغییر رفتار و اصلاح بینش عمومی نسبت به محیط زیست به عنوان مقدمه دستیابی به توسعه پایدار مورد توجه است.

  وی بیان کرد: قانون ساز و کار مناسبی برای توسعه منسجم و هدفمند برنامه های آموزش محیط زیست فراهم کرده تا با سوق دادن آموزش های زیست محیطی به سوی اندیشه های توسعه پایدار، زمینه های لازم برای تحقق این برنامه فراهم شود.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: به طور حتم اجرای موفقیت آمیز این اهداف تنها از طریق مشارکت فرابخشی و با همراهی همه دستگاه ها اجرایی، سمن ها، نهادهای علمی و فرهنگی و مردم میسر می شود بنابراین با همت دولت سیزدهم ۱۵ اسفند به عنوان "روز آموزش همگانی محیط زیست" نام گذاری شد.

  آموزش محیط زیست تنها در صلاحیت یک سازمان نیست محمدی بیان کرد: همگانی کردن آموزش و آگاه سازی اجتماعی در رابطه با حفظ محیط زیست همواره مورد تاکید مقامات نطام به ویژه رهبری فرزانه انقلاب و از سیاست های راهبردی سازمان محیط زیست بوده است.

  وی افزود: منظور از همگانی کردن آموزش توجه به ۲ اصل یادگیری و یاد دادن است و کمتر کسی را سراغ داریم که به یادگیری همگانی با هدف افزایش سطح دانش بخواهد خدشه ای وارد کند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان با بیان اینکه اما مساله یاد دهی همواره مناقشه برانگیز بوده، علت آن را تقسیم کار در زندگی اجتماعی عصر حاضر و ایجاد سازمان تخصصی دانست بنابراین انتطار این است هر سازمان مسئولیت حوزه مرتبط را عهده بگیرد.

  وی گفت: آموزش همگانی محیط زیست دارای ۲ وجه است نخست همه گروه ها اقشار، طبقه ها و صنوف اجتماعی، مخاطب آموزش محیط زیست هستند همچنین آموزش محیط زیست تنها در حیطه صلاحیت یک نهاد نیست بلکه همه نهادهای مسوول آموزش در کشور برای نهادینه کردن این فرهنگ و آموزش های لازم باید اقدام کنند.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان، آموزش مسایل محیط زیست را از منظر تخصصی و همگانی تشریح کرد و بیان کرد: در حوزه تخصصی هر کسی در هر جایگاهی متناسب با شغل، وظایف و مسئولیت خود باید در زمینه حفظ محیط زیست دانش و آگاهی داشته باشد که در این بین حتی زنان خانه دار بر اساس ماهیت مدیریت، باید اطلاعات زمینه ای لازم را داشته باشند.

  محمدی با بیان اینکه هر شهروند جامعه باید یک حافظ محیط زیست باشد،افزود: آموزش همگانی محیط زیست شامل آموزش هایی فارغ از جایگاه اجتماعی، شغلی و وظیفه ای افراد در جامعه است و اینجا مخاطبان عموم مردم هستند.

  وی ادامه داد: برای نهادینه کردن این موضوع باید سراغ کارها و آموزش هایی رفت که عموم مردم از آن بهره بگیرند که برای نمونه می توان آموزش حفاظت از کوهستان، آلوده نکردن زمین به زباله، آلوده نکردن آب ها و رودخانه ها، نحوه تفکیک زباله، صرفه جویی بهینه در بخش آب، برق، انرژی، کاغذ، حفظ حیات وحش و صدمه نرساندن به جانداران را مثال زد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان اضافه کرد: نام گذاری ۱۵ اسفند به عنوان روز آموزش همگانی محیط زیست تکلیف ما را در کنار سایر بخش ها و مردم سنگین کرده و باید از نظر نگرشی، دانشی و رفتاری برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

  محمدی افزود: برای نیل به این هدف باید از ظرفیت رسانه ها و نشریات، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی هوشمند که در دسترس همه مردم است، بهره گرفت همچنین آموزش های حفظ محیط زیست را در قالب فیلم، داستان، انیمیشن، کتاب و دوره های آموزشی حضوری، مسابقه، جشنواره و در مجموع پیام اهمیت حفظ محیط زیست را به عنوان یک فرهنگ به مردم ارائه داد.

 

نظراتنظرات خود را با ما در میان بگذارید

موارد ستاره دار را حتما پر کنید.

آدرس

  • آدرس: همدان
    بلوار ولایت، ابتدای پل رسالت، ساختمان شال، بلوک B، طبقه 4
  • ایمیل: info@ngomehr.ir
  • تارنما: www.ngomehr.ir
  • تلفن: 38218977-081

پیوندها