شرح خبر

عاقد دستکم ۱۲۰ مورد ازدواج کودکان در شهری کوچک در استان اردبیل بازداشت شد

توسط بنیاد مهر پایدار | دسته سمن ها | کد خبر 9912208018 | 1399/12/20 - 10:34

0 نظر

عاقد دستکم ۱۲۰ مورد ازدواج کودکان در شهری کوچک در استان اردبیل بازداشت شد

به گزارش خانه مهرگان به نقل از خبر گزاری مهر، عظیم اکبری، دادستان شهرستان نمین روز دوشنبه ۲۰ بهمن با اعلام این خبر گفت که مساله ازدواج کودکان یا کودک همسری در شهرستان نمین بخصوص "بخش ویلکیج خیلی شایع شده و فراوانی زیادی"داشته است.  

او از شناسایی" ۱۲۰ متهم، پلمب دو دفترخانه در شهر آبی بیگلو و بازداشت عاقد" خبر داده است. 

 آقای اکبری افزود که این تعداد فقط بخشی از مواردی است که شناسایی شده‌اند و درباره تعدادی از عقدهای انجام شده توسط این عاقد "اسناد و مدارک کافی" وجود نداشته است.  

دادستان نمین می‌گوید که"فرهنگ غلطی در منطقه وجود دارد که اکثر دختران زیر ۱۵ سال اگر ازدواج نکنند دیگر خواستگاری نخواهند داشت" و افزود که دخترانی که در ۹ یا ۱۰ سالگی ازدواج می‌کنند دچار آسیب‌های زیادی از جمله آسیب‌های جسمانی می‌شوند."  

کنوانسیون جهانی حقوق کودک در ایران که همه از امضا کنندگان آن هستند، همه افراد زیر ۱۸ سال را کودک محسوب می‌کند و سازمان ملل ازدواج کودکان را نقض آشکار حقوق کودک می‌داند.  

 در روزنامه شرق چاپ تهران به آمار منتشر شده، مرکز آمار ایران اشاره کرد که طبق آن ازدواج در مجموع ۹ ‌هزار و ۵۸ دختر ۱۰ تا ۱۴‌ساله"  فقط در تابستان سال جاری ازدواجشان ثبت شده است. این در حالی است که بسیاری از موارد ازدواج کودکان در ایران به طور غیر رسمی انجام می‌شود و ثبت نمی‎‌شود.  

در گزارش شرق آمده که میزان ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در مقایسه با سال قبل از آن هزار مورد افزایش داشته است.  

شرق نوشته که نمایندگان زن مجلس دهم سعی داشتند که قانون ممنوع بودن ازدواج زیر ۱۳ سال را تصویب کنند، "اتفاقی که نیفتاد و به نظر نمی‌رسد که در این دوره مجلس هم دغدغه هیچ کدام از نمایندگان زن باشد.  

بر اساس قانون مدنی ایران سن قانونی برای ازدواج دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است و ازدواج برای افرادی زیر سن قانونی منوط به "اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح" است.  

تلاش برای تغییر سن ازدواج در مجلس سابقه زیادی دارد. سن قانونی برای ازدواج در پیش از انقلاب ۱۵ و ۱۸ سال بود. اما پس از انقلاب و در جریان نخستین دوره مجلس در سال ۱۳۶۱ سن قانونی به ۱۳ و ۱۵ سال کاهش یافت. لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال از سال ۱۳۸۱ وارد قانون مدنی ایران شد.

دسته خبری : سمن ها

 

نظرات



نظرات خود را با ما در میان بگذارید

موارد ستاره دار را حتما پر کنید.

آدرس

  • آدرس: همدان
    بلوار ولایت، ابتدای پل رسالت، ساختمان شال، بلوک B، طبقه 4
  • ایمیل: info@ngomehr.ir
  • تارنما: www.ngomehr.ir
  • تلفن: 38218977-081

پیوندها