شرح خبر

استقلال سمن‌ها ضامن موفقیت آنهاست

توسط خانه مهرگان | دسته اجتماعی_ فرهنگی_ سراسری | کد خبر 9804197096 | 1398/04/19 - 12:29

0 نظر

استقلال سمن‌ها ضامن موفقیت آنهاست

به‌گزارش خانه مهرگان به نقل از گروه اجتماعی برنا؛ "محمد فاضلی" رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو در این نشست گفت: در این نشست قصد داریم درباره اینکه چگونه سمن‌ها و سازمان‌های مردم‌ نهاد می‌توانند به حوزه آب و انرژی کمک کنند، با هم گفت‌و‌گوی واقعی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در این نشست، نمایندگان سمن‌هایی از استان‌های اردبیل، ایلام، البرز، آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان، کردستان، لرستان، فارس، سیستان و بلوچستان و یزد حضور دارند، افزود: این نمایندگان در قالب سه کارگروه درخصوص سه محور "ظرفیت‌های سمن‌ها"، "انتظارات سمن‌ها از وزارت نیرو و حوزه صنعت آب و برق و "راهکارهای سمن‌ها برای فعالیت در این حوزه" بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.

رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو ادامه داد: خروجی گفت‌و‌گوهای امروز پیش‌نویس نوعی همکاری و تعامل بین وزارت نیرو و دولت در حوزه آب و برق و سمن‌ها خواهد بود.

فاضلی اظهار امیدواری کرد برگزاری این نشست، نقطه‌ امیدی فراهم کند تا رو به سوی آینده‌ای پایدارتر برای منابع آب و انرژی گام برداریم استقلال سمن‌ها ضامن موفقیت آنها است.

در ادامه، "ژیلا مهدی آقایی" مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موفقیت سمن‌ها نیازمند داشتن استقلال از دستگاه‌های دولتی و سیاسی است.

آقایی اظهار کرد: سابقه ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با سمن‌ها به سال ۱۳۵۰ برمی‌گردد و تعداد سمن‌ها در این زمینه از سال ۱۳۷۷ به بعد رشد قابل توجهی داشته تا جایی که طبق آخرین آمار موجود اکنون به ۹۷۰ سمن محیط زیستی رسیده است.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارد سمن‌ها پل ارتباطی بین دولت و مردم به‌عنوان عناصر اصلی جامعه به شمار می‌آیند.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حوزه تعاملات دولت با سمن‌های محیط زیستی یکسری آسیب‌ها وجود دارد و سمن‌ها آنطور که باید از حمایت‌های دولت برخوردار نبوده و قوانین موجود نقش حمایتی درستی را در قبال فعالیت‌های آنان ایفا نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه موفقیت سمن‌ها نیازمند داشتن استقلال از دستگاه‌های دولتی و سیاسی است، گفت: دور شدن سمن‌ها از قالب‌ها و پیش فرض‌های سیاسی و امنیتی و به رسمیت شناختن استقلال و حق مطالبه‌گری آنها، لازمه بها دادن به سمن‌هاست.

آقایی تصریح کرد: علمی شدن فعالیت‌ها، داشتن پشتوانه حقوقی و در عین حال احترام به مقررات پروتکل‌ها، رازداری سازمانی، مطالبه‌گری منطقی و دوری از پوپولیسم‌های محیط زیستی، داشتن شفافیت مالی و از همه مهم‌تر استقلال و عدم وابستگی به دولت، موفقیت سمن‌ها را تضمین خواهد کرد.

نشست‌ یک‌روزه "سمن‌، سرمایه اجتماعی و نظام تدبیر آب و انرژی" با هدف فراهم کردن بستر همکاری نهادی بین دولت و نهادهای مدنی در حوزه آب و انرژی در وزارت نیرو برگزار شد.

 

نظراتنظرات خود را با ما در میان بگذارید

موارد ستاره دار را حتما پر کنید.

آدرس

  • آدرس: همدان
    خیابان میرزاده عشقی-روبه روی اداره کل بنیاد شهید
  • ایمیل: info@ngomehr.ir
  • تارنما: www.ngomehr.ir
  • تلفن: --

پیوندها